StartseiteStartseite  FAQFAQ  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  LoginLogin  

Teilen | 
 

 hz. osmandan sözler

Nach unten 
AutorNachricht
teskilat
Yeni Üye
Yeni Üye


Anzahl der Beiträge : 7
Anmeldedatum : 04.01.08

BeitragThema: hz. osmandan sözler   Fr Jan 04, 2008 3:24 am

[size=18][size=9]Geçenlerden ibret alınız,gayretle çalışınız,gafil olmayınız. Hiç bir hareketinize göz yumulmaz. Hani nerede dünyaya gelipde,orada uzun müddet menfaatler sağlayan,orayı imar edenler,ekip biçenler ve onların kardeşleri. Onları unuttunuz mu? Dünyaya Allah'ın verdiği kadar değer veriniz. Ahirettende nasibinizi unutmayınız.

Ey insanlar! Allah'a muhalefetten sakınınız. Çünkü Allah'a muhalefetten sakınmak bir ganimettir. En akıllı insan kendisini hesaba çeken,kendini iyi idare eden,ölümden sonrası için iyi amel yapan ve kabrin karanlığı için Allah'ın nurundan faydalanandır. Kul gözleri gördüğü halde Allah'ın kendisini âmâ olarak haşretmesinden korksun. Hikmetten anlayana manalı bir söz kafidir. Ma'nen sağır olanlar,zaten Hakk'ı duyamaz.

Kişi nefsini ihmal etse de,fakirlik canına tak dese de,gönül tokluğu onu başkalarına muhtaş olmaktan vareste kılar kendisini de güzelleştirir.

Allah korkusu,insanı O'nun gazabından koruyan bir kalkan ve rızasını kazanmaya bir vesiledir. Hadiseler karşısında Allah'tan korkun,cemaate sarılın,fırka fırka ayrılmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın.

Öldükten sonra dirilecek insanların hesaba çekileceğini bildiği halde mal biriktirene,cehennemdeki ızdırabı bilerek günah işleyene hayret ederim.

Bir zorlukla karşılaştığında sabret. Çünkü hiçbir güçlük yoktur ki arkasından kolaylık gelmesin.
Aziz ve Celil olan Allah size ahireti kazanmanız için dünyayı vermiştir. Dünya fani,ahiret ise bakidir. Fani olan dünya sizi şımartıp da baki olan ahiretten alıkaymasın. Fani olana baki olanı tercih ediniz. Dünya yok olup gidicidir. Sonunda varılacak yer Allah'ın huzurudur.

Ya bela ve musibetlere sabredersin yahut nedamet edersin.

Ey insanlar! Kumar aletlerinden sakınınız. Kimsenin görmediği,vakıf olamadığı işlerinizde Allah'a muhalefetten sakınınız.
Cennet mutluluğunu bilerek istirahat edene ve Allah'ı bildiği halde başkasını zikredene hayret ederim.

Bütün işlerin Alah'ın emri ile olduğunu bildiği halde elden kaçırdığı için üzülene hayret ederim.
Zamanı kıyaslamayan,kaderleri tanıyamaz;gelecek günlerin neler vaadettiğini de bilemez.

Küçük çocukları kazanca zorlamayın. Eğer onları kazanca zorlarsanız hırsızlık yaparlar. Elinde bir sanatı olmayan cariyeleri de kazanca zorlamayın. Eğer onları kazanca zorlarsanız zina yaparak istediğiniz parayı getirmeye mecbur olurlar. Namus ve şerefinizi koruyun ki,Allah da sizin namus ve şerefinizi korusun. Yiyeceklerinizin helal ve temiz olmasına dikkat edin.

Ey ademoğlu! Bilmiş ol ki;ruhunu almakla vazifeli olan melek seni bırakmaz,ecelin geldiğinde seni bırakıpta başkasına gitmez. Sanki bırakıpta sana gelecekmiş gibi ölüme hazır ol. Gafil olma çünkü sen unutulmuş değilsin. Ey ademoğlu! Sen bil ki;kendinden gafil olur hazırlanmazsan başkası senin yerine hazırlanmaz. Mutlaka Allah'ın huzuruna çıkacaksın,kendini hazıırla,kendi işlerini başkasına havale etme.

Biliniz ki Allah kiminle beraberse o hiçbirşeyden kokmaz. Allah klime gazab etmişse onun affını isteyeceği başka kimse yoktur.

Ben Beni Kaynuka denilen yahudi kabilesinden hurma alır,kârına satardım. Rasulullah(sav) bunu duyunca bana şöyle dedi:" Ya Osman,alırken de satarken de ölç."
[/size][/size]
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
hz. osmandan sözler
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
 :: Eğitim Köşesi :: Islamiyet-
Gehe zu: