Würden Sie gerne auf diese Nachricht reagieren? Erstellen Sie einen Account in wenigen Klicks oder loggen Sie sich ein, um fortzufahren.

StartseiteStartseite  Neueste BilderNeueste Bilder  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  LoginLogin  

hz. osmandan sözler

Nach unten 
AutorNachricht
teskilat
Yeni Üye
Yeni Üye

Anzahl der Beiträge : 7

hz. osmandan sözler Empty
BeitragThema: hz. osmandan sözler   hz. osmandan sözler Icon_minitimeFr Jan 04, 2008 3:24 am

[size=18][size=9]Geçenlerden ibret alýnýz,gayretle çalýþýnýz,gafil olmayýnýz. Hiç bir hareketinize göz yumulmaz. Hani nerede dünyaya gelipde,orada uzun müddet menfaatler saðlayan,orayý imar edenler,ekip biçenler ve onlarýn kardeþleri. Onlarý unuttunuz mu? Dünyaya Allah'ýn verdiði kadar deðer veriniz. Ahirettende nasibinizi unutmayýnýz.

Ey insanlar! Allah'a muhalefetten sakýnýnýz. Çünkü Allah'a muhalefetten sakýnmak bir ganimettir. En akýllý insan kendisini hesaba çeken,kendini iyi idare eden,ölümden sonrasý için iyi amel yapan ve kabrin karanlýðý için Allah'ýn nurundan faydalanandýr. Kul gözleri gördüðü halde Allah'ýn kendisini âmâ olarak haþretmesinden korksun. Hikmetten anlayana manalý bir söz kafidir. Ma'nen saðýr olanlar,zaten Hakk'ý duyamaz.

Kiþi nefsini ihmal etse de,fakirlik canýna tak dese de,gönül tokluðu onu baþkalarýna muhtaþ olmaktan vareste kýlar kendisini de güzelleþtirir.

Allah korkusu,insaný O'nun gazabýndan koruyan bir kalkan ve rýzasýný kazanmaya bir vesiledir. Hadiseler karþýsýnda Allah'tan korkun,cemaate sarýlýn,fýrka fýrka ayrýlmayýn. Allah'ýn size olan nimetini hatýrlayýn.

Öldükten sonra dirilecek insanlarýn hesaba çekileceðini bildiði halde mal biriktirene,cehennemdeki ýzdýrabý bilerek günah iþleyene hayret ederim.

Bir zorlukla karþýlaþtýðýnda sabret. Çünkü hiçbir güçlük yoktur ki arkasýndan kolaylýk gelmesin.
Aziz ve Celil olan Allah size ahireti kazanmanýz için dünyayý vermiþtir. Dünya fani,ahiret ise bakidir. Fani olan dünya sizi þýmartýp da baki olan ahiretten alýkaymasýn. Fani olana baki olaný tercih ediniz. Dünya yok olup gidicidir. Sonunda varýlacak yer Allah'ýn huzurudur.

Ya bela ve musibetlere sabredersin yahut nedamet edersin.

Ey insanlar! Kumar aletlerinden sakýnýnýz. Kimsenin görmediði,vakýf olamadýðý iþlerinizde Allah'a muhalefetten sakýnýnýz.
Cennet mutluluðunu bilerek istirahat edene ve Allah'ý bildiði halde baþkasýný zikredene hayret ederim.

Bütün iþlerin Alah'ýn emri ile olduðunu bildiði halde elden kaçýrdýðý için üzülene hayret ederim.
Zamaný kýyaslamayan,kaderleri tanýyamaz;gelecek günlerin neler vaadettiðini de bilemez.

Küçük çocuklarý kazanca zorlamayýn. Eðer onlarý kazanca zorlarsanýz hýrsýzlýk yaparlar. Elinde bir sanatý olmayan cariyeleri de kazanca zorlamayýn. Eðer onlarý kazanca zorlarsanýz zina yaparak istediðiniz parayý getirmeye mecbur olurlar. Namus ve þerefinizi koruyun ki,Allah da sizin namus ve þerefinizi korusun. Yiyeceklerinizin helal ve temiz olmasýna dikkat edin.

Ey ademoðlu! Bilmiþ ol ki;ruhunu almakla vazifeli olan melek seni býrakmaz,ecelin geldiðinde seni býrakýpta baþkasýna gitmez. Sanki býrakýpta sana gelecekmiþ gibi ölüme hazýr ol. Gafil olma çünkü sen unutulmuþ deðilsin. Ey ademoðlu! Sen bil ki;kendinden gafil olur hazýrlanmazsan baþkasý senin yerine hazýrlanmaz. Mutlaka Allah'ýn huzuruna çýkacaksýn,kendini hazýýrla,kendi iþlerini baþkasýna havale etme.

Biliniz ki Allah kiminle beraberse o hiçbirþeyden kokmaz. Allah klime gazab etmiþse onun affýný isteyeceði baþka kimse yoktur.

Ben Beni Kaynuka denilen yahudi kabilesinden hurma alýr,kârýna satardým. Rasulullah(sav) bunu duyunca bana þöyle dedi:" Ya Osman,alýrken de satarken de ölç."
[/size][/size]
Nach oben Nach unten

hz. osmandan sözler
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
 :: Eðitim Köþesi :: Islamiyet-
Gehe zu: